Το γραφείο μας διαχειρίζεται με επιτυχία πολλές υποθέσεις εξωδικαστικής ρύθμισης οφειλών δανειοληπτών με ληξιπρόθεσμες οφειλές προβαίνοντας, με τραπεζικά ιδρύματα και εταιρείες διαχείρισης, σε διαπραγματεύσεις. Αναφέρουμε, ενδεικτικά, κάποιους από τους πιο επιτυχημένους διακανονισμούς του τελευταίου χρονικού διαστήματος.
Στο πλαίσιο διαπραγματεύσεων για τη ρύθμιση ενός καταναλωτικού και ενός στεγαστικού δανείου για λογαριασμό εντολέα μας, πετύχαμε διακανονισμό με τον καθορισμό συνολικής σταθερής δόσης και για τα δύο δάνεια ύψους 295 ευρώ για 24 μήνες, εξασφαλίζοντας παράλληλα τη μείωση του 1/3 της συνολικής οφειλής ,καθώς αρχικώς η οφειλή του Στεγαστικού Δανείου ανερχόταν στο ποσό των 69.612 ευρώ και διεγράφη ποσό ύψους 11.192€ ενώ αντιστοίχως το Καταναλωτικό Δάνειο ανερχόταν στο ποσό των 23.869 ευρώ και διεγράφη το ποσό των 17.450€.
Στο πλαίσιο προσπάθειας εξωδικαστικής επίλυσης και ρύθμισης οφειλών των δανειοληπτών, πετύχαμε, μέσω διαπραγματεύσεων για ρύθμιση οφειλής προερχόμενης από 2 Επιχειρηματικά Δάνεια, ένα Καταναλωτικό Δάνειο και μιας Πιστωτικής κάρτας, διαγραφή χρέους στο ύψος των 2/3 της συνολικής οφειλής και, συγκεκριμένα διαγραφή ποσού των τόκων αξίας 98.867.39 ευρώ. Πιο συγκεκριμένα το σύνολο της οφειλής ανερχόταν στο συνολικό ποσό των 143.964,28 ευρώ (98.867.39 τόκοι και 45.126.59 ευρώ η κύρια οφειλή) το οποίο και καταφέραμε να περιορίσουμε στο ύψος του ποσού των 45.126,59 ευρώ της κύριας οφειλής.
Σε άλλη περίπτωση, η ρύθμιση πραγματοποιήθηκε με την διάσπαση της οφειλής σε δύο τμήματα, όπου, στο χρονικό διάστημα μέχρι την αποπληρωμή του πρώτου μέρους, καταφέραμε, αφενός να ‘’παγώσουμε’’ την αύξηση των τόκων της οφειλής του δεύτερου μέρους και αφετέρου την έναρξη της αποπληρωμής του μετά το πέρας 18 ετών, περιθώριο αποπληρωμής του πρώτου μέρους. Με τον τρόπο αυτό η οφειλή συμφωνήθηκε να παραμένει άτοκη καθ’ όλο το διάστημα των 18 ετών το οποίο πρακτικά σημαίνει ότι ο εντολέας μας απαλλάχθηκε από την υποχρέωση πληρωμής του συνολικού ποσού 150.679 ευρώ από τόκους, ήτοι 110.582,14χ7,57%=8.371,06 ευρώ ποσό τόκων ετησίως και 8.371,06χ18 έτη=150.679 ευρώ ποσό τόκων 18 ετών.
Στο πλαίσιο διαπραγματεύσεων με εταιρία διαχείρισης, επιτύχαμε τη μείωση των ¾ της οφειλής και την διαγραφή των τόκων για το διαγραφόμενο υπόλοιπο από την ημερομηνία έγκρισης. Πιο συγκεκριμένα το συνολικό ποσό οφειλής ανερχόταν στο ποσό των 18.319,04 ευρώ και το τελικό ποσό συμβιβαστικής εξόφλησης ορίστηκε στα 4.200 ευρώ. Το ποσό της διαγραφής αντιστοιχεί σε μείωση 100% επί των εξωλογιστικών τόκων και 60% επί του GBV.
Αρμόδιος για τη διαχείριση των υποθέσεων εξωδικαστικών ρυθμίσεων οφειλών δανειοληπτών είναι ο Συνεργάτης μας, κος Ευάγγελος Κουρούκλης.
Το γραφείο μας διαθέτει εξειδίκευση, εμπειρία και μεγάλο ποσοστό επιτυχίας σε θέματα τραπεζικού δικαίου τόσο σε επίπεδο δικαστικής εκπροσώπησης όσο και σε επίπεδο εξωδικαστικής ρύθμισης οφειλών μέσω του μηχανισμού των διακανονισμών και διαπραγματεύσεων με τους πιστωτές των δανειοληπτών. Παράλληλα, αναλαμβάνουμε την πλήρη ένταξη στον Εξωδικαστικό Μηχανισμό Ρύθμισης Οφειλών ή στον Πτωχευτικό Νόμο, ανάλογα με τις εξατομικευμένες ανάγκες της κάθε υπόθεσης.
Θωμάς Καλοκύρης
Δικηγόρος ΜΔΕ